BBC News, Türkçe - Ana sayfa

 • Koronavirüs özel dosyası

  Covid-19 pandemisiyle ilgili dünyadan ve Türkiye'den son haberler, analizler ve incelemeler koronavirüs özel dosyamızda.

 • Koronavirüs sözlüğü: Hangi terim ne anlama geliyor?

  Filyasyondan sürü bağışıklığına, koronavirüs günlük hayatımıza pek çok yeni kelime ve kavram kattı. Peki bütün bunlar ne anlama geliyor? Merak ettiğiniz kavramların anlamlarına koronavirüs sözlüğümüzden bakabilirsiniz.

 • Koronavirüs vücudu nasıl etkiliyor?

  Aralık’ta Çin’in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını, tüm dünyada hızla yayılıyor. Hastalıkların çoğu hafif şiddette seyrediyor. Ancak dünya genelinde 6.500’e yakın insan yaşamını yitirdi. Peki, virüs vücuda nasıl saldırıyor? Neden bazı insanlar ölürken, bazıları iyileşiyor.

 • Koronavirüs riski nerelerde yüksek?

  Dünya genelinde koronavirüs kısıtlamaları gevşetilirken Covid-19 kapmamak ve ikinci bir dalga oluşmasını önlemek için nelerden kaçınmamız gerektiğini ve neler yapabileceğimizi bağışıklık uzmanı Erin Bromage’a sorduk.

 • CoronaVac aşısının etkinlik oranları Türkiye, Brezilya ve Endonezya'da neden farklı?

  Çin şirketi Sinovac'ın geliştirdiği koronavirüs aşısı CoronaVac'ın, virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığına karşı ne kadar etkili olduğuyla ilgili olarak Türkiye, Endonezya ve Brezilya'da açıklanan veriler arasında büyük farklar var. Hacettepe Üniversitesi Aşı Çalışma Grubu'ndan Prof. Dr. Murat Akova, CoronaVac aşısıyla ilgili olarak üç ülkedeki farklı sonuçları değerlendirdi.

 • Covid-19'un çocuklara etkisi: Marmara Üniversitesi Pendik Hastanesi’nden izlenimler

  Koronavirüsün çocukları etkilemediğine dair görüş yaygın olarak paylaşılsa da durum tam olarak böyle değil.

 • Video, Covid-19 ölümleriyle geçen bir yıl, Duration 4,03

  Koronavirüsün ilk kez Çin'in Vuhan kentinde "gizemli bir solunum yolu hastalığı" şüphesiyle tespit edilmesinin üzerinden tam bir yıl geçti. 11 Ocak 2020'den bu yana virüse yakalananların sayısı 90 milyonu aştı. Virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu 2 milyona yakın kişi hayatını kaybetti.

 • İsrail aşı yarışında dünya lideri oldu: Filistinlilerle aşı paylaşılacak mı?

  İsrail, bulaşıcılığı artmış yeni mutasyon nedeniyle yeni sınırlamaları devreye koymuş olsa da aşı yarışında açık ara dünya lideri konumunda bulunuyor. Erken sipariş yanında, İsrail'in Pfizer-BioNTech aşısına piyasa değerinin çok üzerinde ödeme yaptığı biliniyor. Aşının Filistinlilerle paylaşılıp paylaşılmayacağı tartışmasını araştırdık.

 • Trump, ABD'de iki partili sistemin sonunu getirebilir mi?

  Başkanlık seçiminin sonuçlarını kabul etmeyen Trump'ın hamleleri Cumhuriyetçi Parti içindeki dengeleri sarstıkça, ABD gittikçe bir "rejim sorunu" ile yüzleşmeye başlayabilir. ABD'de yaşananların küresel jeopolitiği etkilemeye kadar gidebilecek boyutlarını iktisatçı Ergin Yıldızoğlu yazdı.

 • İnşaat işçisi Halit Balicak’ın ölümüyle ilgili davada sanıklara 21 bin TL para cezası verildi: 'Bir can bu kadar ucuz mu?'

  İnşaat işçisi Halit Balicak, 3 yıl önce Ümraniye’de bir sosyal tesis inşaatında işçi olarak çalışırken düştü. Aralık ayında sonuçlanan davada sanıklara verilen hapis cezası 21 bin TL para cezasına çevrildi. Balicak’ın ailesi karara karşı çıkarken uzmanlara göre iş cinayetlerinin önüne geçilememesinin nedeni denetimin olmaması ve yaptırımların uygulanmaması.

 • Cumhuriyetçiler, Trump'la yollarını ayırmaya hazır mı?

  Trump'ın destekçilerinin Kongre'ye saldırısı ve Demokratların Senato'da da çoğunluğu sağlamasının ardından Cumhuriyetçi Parti bölünmüş görünüyor. Peki Cumhuriyetçi Parti, Trump ile bağlarını kesmeye hazır mı?

 • CIA, elindeki tüm UFO belgelerini kamuya açtığını açıkladı

  Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü'nün (CIA) UFO'larla ilgili kamuya açık milyonlarca belgesi indirilebilir bir formatta erişime açıldı. CIA, teşkilatın elindeki tüm belgeleri kamuya açtığını açıkladı. Ancak The Black Vault bunu doğrulamanın bir yolu olmadığını vurguluyor.

Erdoğan ve Oktay'la görüşen DSP lideri Aksakal: İttifak konusunda şimdiden kendimizi bağlamıyoruz

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal'ın, 30 Aralık'ta Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaretinin ardından Perşembe günü de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüşmesi, kulislerde "seçim ittifakı" tartışmalarını da beraberinde getirdi. BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'a konuşan Aksakal ise “Herhangi bir ittifakla kendimizi bağlamıyoruz. Reform çalışmamızı ve belediyelerimizle ilgili sorunlarımızı ilettik” dedi.

Suudi Arabistan, Doha büyükelçiliğini yeniden açıyor

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, yaklaşık 3 yıldır kapalı olan Katar'ın başkenti Doha'daki büyükelçiliklerini ilerleyen günlerde açacaklarını duyurdu.

Brezilya'da tespit edilen yeni koronavirüs varyantı 'kaygı verici'

Brezilya'nın Amazon bölgesinde tespit edilen yeni koronavirüs varyantının "kaygı verici" olduğu, bu bölgeden Japonya'ya seyahat eden dört kişide de yeni varyantın tespit edildiği belirtildi.

Elon Musk bir günde 14 milyar dolar kaybetti, Forbes Milyarderler Listesi'nde ikinciliğe düştü

Tesla ve SpaceX'in patronu Elon Musk, dünyanın en zengin kişisi unvanını kaybederek Forbes Zenginler Listesi'nde ikinciliğe düştü. Musk, geçen hafta Amazon'un CEO'su Jeff Bezos'u geçerek dünyanın en zengini olmuştu.

Endonezya'da bir mağarada en az 45 bin 500 yıllık hayvan çizimi bulundu

Toprak boyasıyla yapılmış yaban domuzu çiziminin dünyanın bir mağaraya çizilmiş en eski hayvan resmi olduğu belirtiliyor. Sulawesi Adası'nda ücra bir vadide yer alan Leang Tedongnge Mağarası'ndaki çizim, bölgedeki insan yerleşimine ait en eski kanıtı oluşturuyor.

WhatsApp, veri paylaşımıyla ilgili sözleşme değişikliğini erteledi

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, dünya üzerinde kullanıcıların büyük tepki gösterdiği gizlilik sözleşmesinde yapacağı veri paylaşımıyla ilgili düzenlemeyi ertelediğini açıkladı. WhatsApp, sözleşme değişikliğinin 15 Mayıs'ta geçerli olacağını belirtti.