BBC News, فارسی - صفحه اول

 • اردوغان و مکرون

  مکرون و اردوغان برای بهبود روابط نامه‌نگاری کردند

  امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با از سرگیری مذاکرات برای پایان دادن به اختلافات و بهبود روابط موافقت کرده‌اند. کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه تبادل نامه با رئیس‌جمهوری ترکیه را تائید کرده اما جزئیات آن را بیان نکرده است.

 • آزادی یک مجرم جنسی در کره جنوبی چگونه به تغییر قانون این کشور منجر شد

  اواخر سال ۲۰۲۰، کاهش مجازات و آزادی مردی که در کره جنوبی به تجاوز وحشیانه به یک کودک محکوم شده بود، سرو صدای زیادی در رابطه با کارآمدی سیستم قضایی این کشور به راه انداخت.

 • وزیر بهداشت آمریکا استعفا کرد

  آلکس ایزار، وزیر بهداشت آمریکا از سمت خود کناره‌گیری کرده و دلیل آن را حمله هواداران دونالد ترامپ به کنگره ذکر کرده است. آقای ایزار یکی از متحدان نزدیک آقای ترامپ به شمار می‌رفت.

 • هند بزرگترین کمپین تزریق واکسن کرونا را آغاز می‌کند

  هند از روز شنبه، ۱۶ ژانویه، واکسیناسیون سراسری کرونا را آغاز می‌کند، طرحی که در پایان بنا دارد یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر را در مقابل کووید۱۹ واکسینه کند. واکسیناسون قرار است علاوه بر بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی، در مدارس، سالن‌های اجتماعات محلی، دفاتر شهرداری و حتی سالن‌ها و دفاتر عروسی صورت گیرد. هدف دولت هند این است که تا ماه اوت آینده - هفت ماه دیگر - دست کم ۳۰۰ میلیون نفر از مردم این کشور را واکسینه کند.

 • رکورد حراج تهران با نقاشی ۱۲ میلیاردی آیدین آغداشلو شکسته شد

  رکورد سیزدهمین حراج تهران با فروش تابلوی "خاطرات امید" آیدین آغداشلو به ده برابر قیمت پایه، شکسته شد. رسانه‌های ایران از آقای آغداشلو با عنوان نقاش "حاشیه‌ساز" و "جنجالی" یاد کرده‌اند.

 • آمریکا تحریم‌های جدیدی را برای صنایع هوایی، دریایی و هوافضای ایران وضع کرد

  آمریکا با افزایش فشار در روزهای آخر ریاست جمهوری دونالد ترامپ چند شرکت در ایران، چین و امارات را به خاطر تجارت با خطوط کشتیرانی ایران تحریم کرد. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد هفت شرکت را در ارتباط با خطوط کشتیرانی و حمل و نقل ایران به لیست تحریم‌ها اضافه کرده است.

 • 'اعتراض‌ها' به پیشنهاد حذف غربالگری مادران باردار در مجلس ایران

  انتشار خبر "تصویب" حذف غربالگری مادران باردار در کمیسیون ویژه "جمعیت و تعالی خانواده" مجلس ایران اعتراض زیادی را برانگیخته است. این موضوع را کبری خزعلی رئیس شورای اجتماعی زنان دیروز در توییتر اعلام کرد و بعد این توییت را بدون توضیح حذف کرد. این نگرانی وجود دارد که در صورت تصویب، شمار نوزادانی که با نقص کروموزومی به دنیا می‌آیند بیشتر شود.

 • باوجود مخالفت عربستان و روسیه، نزهت شمیم خان رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل شد

  نزهت شمیم خان دیپلمات نماینده فیجی به عنوان رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد انتخاب شد. عربستان سعودی، روسیه و چین مخالف ریاست او بودند و برای اولین بار کار را به رای‌گیری مخفی در شورا کشاندند.

 • وقتی مارماهی‌های برقدار مثل گرگ‌ها به شکار می‌روند

  پژوهشگرانی که در آمازون مشغول کارند کشف کرده‌اند که نوع خاصی مارماهی برقی نه فردی که گروهی به شکار می‌روند. دانشمندان پیش از این فکر می‌کردند که این آبرسان تنها به شکار می‌روند اما اکنون دریافته‌اند که شکار این مارماهی‌ها شبیه گرگ‌ها، کفتارها و نهنگ‌های قاتل است.

 • گونه‌های جدید ویروس کرونا چقدر نگران کننده هستند؟

  گونه‌های جدیدی که اخیرا از ویروس کرونا کشف شده است نسبت به نخستین نوع این ویروس که در دنیا همه‌گیر شد واگیری بیشتری دارند.

 • اردوگاه‌های مهاجران در ایران؛ 'پاسخ هر اعتراض فحش و کتک بود'

  اردوگاه سلیمان‌خانی، مرکز بازگشت امام رضا، اردوگاه سفید سنگ، اردوگاه شاندیز مشهد و...نام‌هایی که با چهار دهه زندگی مهاجران افغان در ایران گره خورده، حتی آنهایی که در ایران به دنیا آمده‌اند، همانجا بزرگ شده‌اند، درس خوانده‌اند، ازدواج کرده‌اند و بچه‌دار شده‌اند. نام‌هایی که کابوس سه نسل از مردمانی است که نسل‌اندرنسل مهاجر باقی مانده‌اند.

 • فوت و فن؛ آرسنال-کریستال پالاس: آقای هاجسون هنوز هم اهل خطر است

  سه پیروزی پیاپی آرسنال در بازی‌های اخیر، میکل آرتتا سرمربی توپچی‌ها را به سرنوشت این دربی خوشبین کرده بود؛ آن هم مقابل تیمی که از چهار بازی گذشته خود، فقط چهار امتیاز گرفته بود.

 • ناآرامی‌های آمریکا: داعش به دنبال فرصت در آشفتگی

  بنا بر سرمقاله هفته‌نامه النبا، متعلق به داعش، که روز ۷ ژانویه منتشر شد، آشفتگی‌های فعلی آمریکا در بلندمدت فرصت‌های مناسبی در اختیار این گروه قرار خواهد داد.

 • استخراج بیت‌کوین در ایران؛ از 'دور زدن تحریم' تا ورود نهاد‌های دولتی

  دستگاه‌های استخراج رمزارز بیت‌کوین در ایران بار دیگر خبرساز شده‌ است. برخی مقامات می‌گویند مزارعی که چینی‌ها در ایران برپا کرده‌اند یکی از مهمترین عوامل قطعی برق است. قطعی برق طی روز‌های اخیر در برخی استان‌های ایران با اعتراض و انتقاد‌های بی‌شماری همراه شده است؛ انتقادی که منجر به "تعطیلی موقت یکی از مزارع استخراج بیت‌کوین چینی‌ها" در رفسنجان شد.

 • پایانی 'فوق‌العاده گرم' برای گرم‌ترین دهه از زمان ثبت رکوردها

  سازمان های هواشناسی جهان توافق نظر دارند که ۲۰۲۰ سالی بس گرم بوده است با این حال در مورد اینکه رتبه آن از نظر رکورد دما چیست اختلاف نظر دارند.

 • چگونه صدای ترامپ و هوادارانش خاموش شد

  اگر همیشه به دنبال اثباتی برای قدرت "غول‌های فناوری" بوده‌اید، از کار افتادن شبکه اجتماعی پارلر در روز دوشنبه شاید نقطه خوبی برای شروع باشد.

 • قطع گسترده برق در ایران؛ گاهشمار خاموشی‌های سراسری

  قطعی برق در چند کلانشهر ایران خبرساز شده است. دستگاه‌های استخراج رمزارز، کمبود گاز و افزایش مصرف مشترکین خانگی سه عامل وقوع خاموشی‌ها اعلام شده است. خاموشی روز سه‌شنبه که گزارش شده به روز چهارشنبه نیز کشیده شده است، چهارمین خاموشی گسترده از سال ۱۳۶۹ تاکنون است، سه خاموشی سراسری دیگر بین سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۸۲ رخ داده است.

 • 'مرا صبور حسینی صدا می‌زنند، اما من لیلا هستم'

  "دختر است یا پسر؟" اولین پرسشی که پس از به دنیا آمدن هر نوزاد مطرح می‌شود. اما پاسخ همیشه "پسر" و یا "دختر" نیست. ممکن است ماما/قابله در آن لحظه نتواند با قطعیت بگوید نوزاد چه جنسیتی دارد. این مطلب به داستان لیلا، بیناجنس افغان می‌پردازد که با وجود شدیدترین آزارها، هرگز هویت خودش را انکار نمی‌کند.

 • آیا یورش حامیان ترامپ به کنگره کودتای نافرجام بود؟

  مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب طرح استیضاح دونالد ترامپ، او را به تنها رئیس‌جمهوری تاریخ این کشور بدل کرد که دو بار استیضاح شده است. استیضاحی که طرح آن نیازی به تحقیقات مفصل و مطول نداشت چرا که تک تک نمایندگان کنگره در روز ۶ ژانویه شخصا علت آن را لمس کردند؛ یورش خونین به کنگره که بسیاری آن را نتیجه مستقیم اظهارات آقای ترامپ می‌دانند و برخی حتی فراتر از اتهام "تشویش و ترغیب به حمله مسلحانه علیه حکومت" رفته و آنچه چهارشنبه گذشته روی داد را یک "کودتای نافرجام" می‌خوانند.

 • کیواِنان چیست و از کجا آمده؟

  توییتر با اعلام برخورد با تئوری‌های توطئه کیوانان هزاران حساب کاربری را بسته است و دامنه‌های مربوط به ویدیوها و وبسایت‌های مروج ایده‌های عجیب و غریب کیوانان را مسدود کرده است.

 • شیرین نجفی کیست؛ همکار آمد نیوز و 'مورد اعتماد' روح‌الله زم

  سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرده است که شیرین نجفی، یکی از همکاران روح الله زم در کانال تلگرامی آمد نیوز، در ایران است و برایش حکم صادر شده است. نام خانم نجفی بعد از دستگیری روح الله زم در عراق و انتقالش به ایران مطرح شد. او در آغار به عنوان همکار و فرد مورد اعتماد روح الله زم معرفی شد اما بعد نقش او در این پروونده پر رنگ تر شد.

 • جنبش ضد واکسن چیست؟ چرا با واکسیناسیون مخالف است؟

  جنبش ضد واکسن چیست؟ چرا پیروان آن با واکسن و واکسیناسیون مخالفند؟ و مهمتر از همه اینکه آیا واقعا در خصوص واکسن‌ها جای نگرانی وجود دارد؟

 • قاسم سلیمانی؛ فرماندهی که نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در منطقه بود

  قاسم سلیمانی که در ساعات اولیه روز جمعه، ۱۳ دی در حمله هوایی آمریکا به کاروان حامل او و چند فرمانده ارشد حشدالشعبی کشته شد، مشهورترین چهره نظامی در داخل و خارج از ایران بود.

 • روح‌الله زم؛ فرزند خانواده انقلابی، موسس رسانه ضدحکومت

  او پنجم مرداد ۱۳۵۷ به دنیا آمد و نامش از روی علاقه به آیت‌الله خمینی، رهبر مبارزات ضد حکومت پهلوی، روح‌الله گذاشته شد. هرچند خودش دیرتر نام نیما را برگزید و دوستانش او را به این نام می‌خواندند.

 • 'سحر تبر' کیست؟

  فاطمه خویشوند، چهره معروف اینستاگرامی که بیش از یک سال زندانی بوده، در مصاحبه‌ای گفته که قاضی به او ده سال حکم زندان داه اما امیدوار است که در تجدیدنظر از اتهاماتش تبرئه شود.

 • ذکی دریابی، روزنامه‌نگار افغان، افشاگر فسادهای بزرگ، کیست؟

  ذکی دریابی، روزنامه‌نگار افغان، حدود یک دهه پیش که روزنامه اطلاعات روز را در کابل تاسیس کرد، تصور نمی‌کرد که پس از سال‌ها تلاش در راستای مبارزه با فساد در این کشور بتواند جایزه سال ۲۰۲۰ مبارزه با فساد سازمان شفافیت بین‌الملل را بدست آورد. روز گذشته سازمان شفافیت بین‌‌الملل اعلام کرد که "این جایزه را بخاطر تلاش‌های خستگی‌ناپذیر ذکی دریابی و روزنامه اطلاعات روز در افشای رسوایی‌های بزرگ فساد در افغانستان، با وجود چالش‌ها، تهدیدها و محدودیت‌های متعدد، به آنها اهدا می‌کند."

 • تغییر قانون چک در ایران؛ ممنوعیت صدور چک حامل به چه معنی است؟

  بر اساس قوانین جدید در ایران صدور چک در وجه حامل از ۲۲ آذر ماه ممنوع اعلام شده و چک‌های بانکی در وجه شخص معینی قابل صدور است. آنچه از ۲۲ آذر ماه اجرایی می‌شود ماده‌ای از "اصلاح قانون چک" است که حدود دو سال پیش در سال ۱۳۹۷ تصویب شد.

 • قانون جنجالی در ایران؛ الزامی شدن توقف بخش‌های کلیدی برجام و پیش‌بینی مجازات زندان

  طرح دو فوریتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی با عنوان "اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران" طی سه روز به قانون لازم الاجرا در ایران بدل و برای اجرای به دولت هم ابلاغ شده است. نمایندگان مجلس ایران تعهداتی برای دولت به وجود آوردند که در صورت اجرا، توافق هسته ای موسوم به برجام را از بین می‌برد و در صورت عدم اجرا، رئیس جمهور و مدیران سازمان انرژی اتمی را با خطر تعقیب قضایی رو به رو می کند.

 • محسن فخری‌زاده که بود؟

  محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران، که روز جمعه ترور شد در رسانه‌های خارج از ایران با القاب زیادی شناخته شده بود از جمله "پدر بمب اتمی ایران" یا یکی از ۵۰۰ چهره قدرتمند جهان.

 • از کاشت ریزتراشه تا دست‌کاری دی‌ان‌ای؛ چند شایعه نادرست درباره واکسن کرونا

  خبر ساخت واکسنی که در آزمایش‌های بالینی ۹۰ درصد از ابتلای افراد به بیماری کووید-۱۹ جلوگیری کرده، موجب شکل‌گیری موجی از شایعات ضد واکسن در شبکه‌های اجتماعی شده است.

 • آینده کرونا؛ سیر همه‌گیری و سناریوهای احتمالی

  پیش‌بینی رفتار احتمالی ویروس سارس-کرونای-۲، عامل بیماری همه‌گیر و نوظهور کووید-۱۹، منوط به دقت داده‌های گوناگونی‌ست که عمدتا در ماه‌ها و گاه سال‌های اول همه‌گیری بدست می‌آیند. با این حال با توجه به برخی شواهد حاضر و الگوی‌ همه‌گیری‌های ویروسی کم‌وبیش مشابه پیشین، چند سناریو امکان‌پذیر است. ابتدا شواهد موجود را بررسی بعد سناریوها را مطرح می‌کنیم.

 • سرماخورده‌ام، آنفلوآنزا گرفته‌ام یا کرونا؟

  ویروس‌های متفاوتی عامل سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کرونا هستند ولی این بیماری‌ها علائم مشابهی دارند که تمایزشان می‌تواند سخت باشد. اما در مورد این بیماری‌ها که ممکن است در ماه‌های آینده به آنها مبتلا شویم، باید چه نکاتی را بدانیم؟

 • سکس و ویروس کرونا؛ آنچه باید بدانید

  آیا ویروس کرونا به از طریق روابط جنسی نیز منتقل می‌شود؟ شاید خیلی‌ها به این پرسش فکر کرده باشند، اما از طرح آن خجالت می‌کشند. دکتر الکس جورج پزشک اورژانس و الیکس فاکس خبرنگار مسائل جنسی به برخی از این پرسش‌ها پاسخ داده‌اند.

 • افرادی که در برابر کووید-۱۹ مصونیت پنهان دارند

  در این مدت توجه دنیا عمدتا جلب مقوله پادتن‌ها بود، اما پژوهشگران به مرور به این نتیجه رسیده‌اند که شاید نوع دیگری از مصونیت نیز وجود داشته باشد.

 • آیا واکسن ۱۰۰ سال پیش می‌تواند جان مبتلایان کرونا را نجات دهد؟

  دانشمندان در بریتانیا آزمایش واکسن ب‌ث‌ژ را آغاز کرده‌اند تا ببینند تا چه حد می‌تواند جان انسان را در برابر ویروس کووید-۱۹ نجات دهد. این واکسن در سال ۱۹۲۱ برای مقابله با بیماری سل تولید شد اما شواهدی در دست است که نشان می‌دهد ممکن است بدن را در برابر عفونت‌های دیگر هم محافظت کند.

 • ویروس کرونا؛ تازه ترین آمار ابتلا در همه کشورها

  در این صفحه نقشه گستردگی ویروس کرونا در جهان و جدول حاوی جزییات آماری در همه کشورهای درگیر کرونا را می بینید که آمار آن روزانه تازه می شود.

 • کرونا؛ چه گروه خونی بیشتر مستعد کرونا است؟ و پاسخ به سوال‌های دیگر

  نزدیک به سه میلیون نفر در کشورهای مختلف دنیا از جمله ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. گروه بهداشت و سلامت بی‌بی‌سی به بعضی از پرسش‌های خوانندگان درباره‌‌ٔ این ویروس پاسخ داده است که در اینجا آنها را می‌خوانید.

 • تلاشی تازه برای گشودن معمای مصونیت به کرونا

  دانشمندان کوشش تازه‌ای را برای شناختن واکنش سیستم ایمنی به ویروس کرونا آغاز کرده‌اند. پژوهشگران در ۱۷ مرکز تحقیقاتی در بریتانیا می‌خواهند به سوالاتی نظیر این پاسخ دهند که مصونیت به کرونا چقدر دوام دارد و چرا شدت این بیماری این‌قدر متغیر است.

 • راستی‌آزمایی؛ آیا ماسک باعث کاهش اکسیژن‌رسانی و ضعف ایمنی می‌شود؟

  اجباری شدن ماسک و پوشاندن صورت در مکان‌های عمومی مثل فروشگاه‌ها در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا و بریتانیا باعث بحث و اختلاف‌نظر شده است و در شبکه‌های اجتماعی هم انعکاس یافته‌اند. گروه راستی‌آزمایی بی‌بی‌سی اطلاعات و ادعاهای غلط و گمراه‌کننده را که در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده‌اند بررسی کرده است.

 • سروش و 'اقتدارگرایی' پیامبر؛ از اصلاح‌طلبی دینی به عرفان شرقی

  آرش سرکوهی پژوهشگر فلسفه در مقاله پیش رو به سخنان اخیر عبدالکریم سروش درباره تاثیر شخصیت "اقتدارگرایانه" پیامبر بر اسلام پرداخته است. او به این سوال پاسخ می‌دهد که چرا به رغم آن که اظهارات اخیر سروش از سخنان پیشین او تندترند اما توجه چندانی جلب نکرده است. به باور آرش سرکوهی، پس از شکست نظری و عملی پروژه اصلاحات، پروژه سروش هم به دنیای عرفان عقب نشسته‌ است.

 • طالبان و نظم سیاسی؛ از خشونت مقدس تا جامعه قدسی

  این روزها نگاه‌های بسیاری به دوحه قطر دوخته شده است. جایی که دور دوم مذاکرات میان طالبان و دولت افغانستان جریان دارد. طالبان با پشتوانه‌ای که از موافقت‌نامه با آمریکا کسب کرده‌اند، بیش از هر زمانی در آستانه‌ای تصاحب قدرت سیاسی در افغانستان قرار گرفته‌اند. اگر در هفته‌های پیش‌ رو، شرایط بین‌المللی و استراتژی آمریکا در برابر طالبان دچار تغییر اساسی نشود، طالبان گام به گام به رویای امارت اسلامی نزدیک‌ خواهند شد.